İletişim Numarası: 0537 441 6139 (Recep Koç – İnşaat Mühendisi)

 

Aydın, Kuşadası, Söke, Didim, Selçuk, Milas, Davutlar ve Güzelçamlı diğer ilçelerinde İmar Barışı ile Yapı Kayıt Belgesi başvurusu yapılıp sonuçlandırılmaktadır.

İmar Barışı Bilgilendirme Broşürü İçin Tıklayınız.

 

İmar Barışı Hakkında Sık Sorulanlar için buraya tıklayınız.

 

Yapı Kayıt Belgesi Hangi Yapıları Kapsar? Şartları nelerdir? Başvuru ve Sonuçlandırma Nasıl Yapılır?

 

        31/12/2017 tarihinden önce yapılmış yapıları kapsayan imar barışında Yapı Kayıt Belgesi bedeli,  Arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden hesaplanan bedelin konutlarda %3’ü, ticarette % 5’i olacak şekilde belirlenir. Yapı Kayıt Belgesi alan yapılara su, elektrik ve doğalgaz bağlanabilecek.

İmar Barışı Son Başvuru Tarihi: 31 Aralık 2018

31/12/2018 tarihine kadar başvurular yapılabilecek

 

İmar Kanunu’na göre alınmış Yıkım kararları ve idari para cezaları varsa iptal edilecek. Yapı Kayıt Belgesi aldıktan sonra isteyen malikler tapuya müracaat ederek ve yapı kayıt belgesi için ödenen bedel kadar ilave ödeme yaparak, cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edebilecek.

Yapı Kayıt Belgesi alındıktan sonra bütün maliklerin muvafakati ile kat mülkiyetine geçiş yapılabilecektir.

          31.12.2017 tarihinden önce yapılmış kaba inşaat bitmiş sıvası ve boyası yapılmamış yapılar da Yapı Kayıt Belgesi alabilecek ve sonrasında ince işçiliklerini bitirebileceklerdir. Çekme mesafelerine giren yapılar da imar barışı kapsamında Yapı Kayıt Belgesi alabilecekler.

Konut ve ticaret olarak kullanılan alanlar ayrı ayrı beyan edilecek ve bu beyana göre Yapı Kayıt Belgesi bedeli hesaplanacak. Hesaplanan toplam bedelin Konutlar %3’ü, ticaride %5’i olacak şekilde ödeme yapılarak Yapı Kayıt Belgesi alınabilecek.

          İmar Barışı kapsamında Kat mülkiyeti işlemi, Yapı Kayıt Belgesi aldıktan sonra malikler tam muvafakat ile tapuya müracaat ederek ve yapı kayıt belgesi için ödenen bedel kadar ilave ödeme yaparak, cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edebilecek

 

 

Aydın ili ve ilçelerinde İmar Barışı kapsamında Yapı Kayıt Belgenizi yapınızda ki aykırı durumları röleve ile beyan ederek temin ediyoruz. İletişim için buraya tıklayınız.

 

   Sıkça sorulan sorulardan biri de, imarı 4 kat olan bir yerde ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı olarak 5.kat yapılmış ve 5.kat için Yapı Kayıt Belgesi alındığında, yapının yıkılıp yeniden yapılması durumunda yeniden 5 katlı yapı yapılabilecek mi?

 • Yapı yıkılıp yeniden yapıldığında, mevcut imar mevzuatı hükümleri uygulanacaktır. Yani 4 kat geçerli olacaktır.

İmar Affı kanunu; hazine arazisi üzerinde yapılaşmış binaları da Yapı Kayıt Sistemi uygulaması içerisinde değerlendiriyor. Hazine arazisi üzerinde yapılaşmış kaçak binalar bakanlık tarafından belirlenecek rayiç değerler doğrultusunda satın alınabilecek ve İmar Barışı uygulamasından faydalanacaklardır.

İmar Barışı kapsamında Yapı Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?

 • Aydın, Kuşadası, Söke, Didim, Selçuk, Davutlar ve Güzelçamlı ili sınırlarındaki diğer yerleşim yerlerinde İmar Barışı detayları ve  Yapı Kayıt Belgesi temini için firmamıza ulaşabilirsiniz.

     

Yorumlar (17)

 1. Salih
  Ağustos 10, 2018

  Ev tapulu ama catı katı yaptım onun russatını alcam

  • Recep Koç
   Ağustos 11, 2018

   Yapmış olduğunuz imalatları imar barışı kapsamında yasal hale getirebilirsiniz. Detaylı bilgi ve yapı kayıt belgesi başvurusu için bizi arayabilirsiniz.

 2. orhan taskin
  Ağustos 16, 2018

  Kuş adasında tapu kaydında apart ünite olan ancak fiili durumda mesken olarak kullanılan daireler imar barisi kapsamında apart üniteden mesken cins değişikliği olabiliyormu

  • Recep Koç
   Ağustos 17, 2018

   Mimari projeye aykırı herhangi bir durum yoksa cins değişikliği işlemi tapuda yapılabilir. İmar barışı kapsamında değildir.

 3. Bektas
  Ağustos 29, 2018

  Evimin odalarini buyutdum ve arka balkonu odaya kattim ve arka balkona pergule yaptim basvuru yapmak lazim mi?

  • Recep Koç
   Ağustos 30, 2018

   Mimari proje dışına çıkılıp emsal alanı arttığı icin başvuru yapmanız gerekir.

 4. meral akyıldız
  Ağustos 30, 2018

  evimin arka ve ön hemzemin teraslarının üzeri eternit ve gölgelik için plastik pancur ile kapanmata idi, biz eterniti kaldırdık yerine kiremit örtü malzemeliçatı yaptık, yine açma kapatma plastik pancur var, bu durumda imar barışı için müracaat etmelimiyim? teraslar ilk projede pergole şeklinde idi davutlar bel.si eternit kaplama için imara aykırı diye ceza kesti en sonunda Danıştay genel kurulu (temyiz) açılr kapanır plastik pancurları n kanuna aykırı olmadığını davayı reddederek verdi. bu durumda biz eternit yerine kiremit kullandık. yani teras kapatılması gibi. ilginize teşekkür ederim.

  • Recep Koç
   Ağustos 31, 2018

   Danıştayda, zemin katta yapılan sundurmaların yapı ruhsatına tabi olmadığına dair emsal kararlar var ancak belediyeler yerinde tespitte projede olmadığı için cezai müeyyide uygulayabiliyor. Zeminde teras olarak görünen sundurma altı alanın kapatılması imar kanununa aykırı durum teşkil eder.

 5. Ahmet kaptan
  Ağustos 30, 2018

  1. Derece sit alanında arazimde konteyner var imar barışından yararlanabilirmiyim

  • Recep Koç
   Ağustos 31, 2018

   1. Derece site alanında bulunan yapınızda imar barışına katılabilirsiniz

 6. Etem özmen
  Eylül 4, 2018

  Evin çatısına pergule yaptırdım.ben evi almadan balkon genişletilmiş idi.imar barısı için ne kadar masrafım tutar..?

  • Recep Koç
   Eylül 4, 2018

   Yapı Metrekaresini, arsanızın metre kare birim değerini ve arsa metrekarenizi bilmeden size fiyat söyleyemeyiz.

 7. murat
  Eylül 10, 2018

  Merhabalar,

  Mustakil Dubleks mesken 3. sinif insaat sayilan bir yazligimiz var. Zemin terasi pergole ile kapatilip, camla cevrilmistir. Orta kat balkon kapatilmis ve odaya dahil edilmistir ve son olarak cati kati boslugu yukseltme ve genisletme yapilarak catida yer kazanilmistir.

  soru 1- imar barisina yukardaki 3 aykiriliktan hangisi icin basvurmaliyim?
  soru 2- dubleks mesken icin 2 katli mi yoksa cati dahil 3 katli diye mi basvurayim?

  tskler…

  • Recep Koç
   Eylül 10, 2018

   Merhaba,
   1.sorunuzun cevabı: Hepsi için başvuru yapılır.

   2.sorunuzun cevabı: Yapı sınıfını yerinde tespit ile belirlenir.

 8. ufuk türkmen
  Eylül 12, 2018

  bağımsız bölüm alanına yapının tamamına yazılması bu binanın hepsinin aykırı olduğu anlamına gelmezmi.

  • Recep Koç
   Eylül 12, 2018

   1 Bağımsız bölümde yapılan herhangi bir değişiklik bağımsız bölümün tamamını kapsar.

 9. Erdem Zanur
  Eylül 30, 2018

  İyi günler, 5 kat planlı ancak 4 Katı bitmiş durumda olup 4 kat için yapı kullanım izniyle kat mülkiyetine geçilmiş bulunulan yerde 5. Kattaki boş yer için kat irtifakı kurulup diğer kat malikleri üzerine tescil edilebilirmi?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir